My democracy

To the best of my knowledge the following is correct and stands as the sum total of my voting life.

Verifying older elections (pre-internet) was pretty tricky, but I think it’s right.


1989 European Elections: Labour, Hertfordshire, V S Anand. 2nd, just in front of the Greens.
1989 County council elections: Labour, Hertfordshire County Council
1990 Local elections: Labour, East Herts Council
1991 Local elections: Labour, East Herts Council
1992 General Election: Labour, Hertfordshire and Stortford (probably 2nd)
1992 Local elections: Labour, East Herts Council
1993 County council elections: Labour, Hertfordshire County Council
1994 European Elections: Labour, Hugh Kerr, Harlow (ELECTED, later expelled from Labour)
1995 Local election: somewhere in Harlow, Labour
1996 Local election: somewhere in Harlow, Labour
1997 General Election: Labour, Rod Green, Colchester (tight 3rd, later expelled from Labour)
1998 Local election: Colchester, Abbey ward, Labour
1999 European Election: Socialist Labour Party, Eastern Region (9th place, never again)
2000 Local election: Labour, Colchester, New Town Ward (probably 2nd)
2001 General Election: did not vote!
2002 Local election: Labour, New Town Ward, Colchester (Jean Quinn came 2nd, pdf)
2003 Local election: Labour, New Town Ward, Colchester (Jane Green came 3rd, pdf)
2004 European Election: Green, Eastern Region (6th place)
2005 General Election: Green, Martin Lucas Smith, Cambridge (4th place)
2005 County Council election: Green, Margaret Wright, Abbey Ward, Cambridgeshire (4th place)
2006 Local election: Green, Margaret Wright, Abbey Ward, Cambridge (3rd, I think)
2007 Local election: Green, Margaret Wright, Abbey Ward, Cambridge (2nd place)
2008 Local election: Green, Keith Garrett, Romsey Ward, Cambridge (5th place)
2009 European Election: Green, Eastern Region (5th place)
2009 County Council election, Green, Phillip Richards, Romsey Ward, Cambridgeshire (4th place)
2010 General Election: Green, Darren Johnson, Lewisham Deptford (4th place)
2010 Local Elections: Green, Ladywell ward, Lewisham (2nd place)
2011 Holyrood elections: Lothians List, Green, Alison Johnstone (elected)
2011 Holyrood elections: Edinburgh Central, SNP, Marco Biagi (elected)
2011 AV referendum: Voted No (the no side won)
2012 London Assembly elections (List): Green (two AM’s elected)
2012 London Assembly elections (Camden and Barnet constituency): Labour, Andrew Dismore (elected)
2012 London Mayoral election: Siobhan Benita (ind.) 5th place, and Jenny Jones (Green) 3rd place
2014 European Election: Green, London
2014 Local Elections: all three Green, St Pancras and Somerstown, Camden
2015 London Assembly elections (List): Green (two AM’s elected)
2015 London Assembly elections (Camden and Barnet constituency): Labour, Andrew Dismore (elected)
2015 London Mayoral election: Sian Berry (Green) 3rd place, and Caroline Pidgeon (Lib Dem!) 4th place
2016 EU Referendum: Remain (the leave side won)


Running total:


Labour: 17 times (2 General, 2 European, 11 Locals, 2 London Assembly)
Green: 17 times (2 General, 3 European, 7 Locals, 1 Holyrood, 4 London Assembly/Mayor)
Liberal Democrats: once (London Mayor second pref.)
Scottish National Party: once (Holyrood)
Socialist Labour: once (European)
Independent: once (London Mayoral)
Abstained: once (General)

Leave a Reply